W poprzednich artykułach pisaliśmy o druku A1 z Wielkiej Brytanii, który jest urzędowym poświadczeniem podlegania pod brytyjskie ustawodawstwo.

Jeżeli tu trafiłeś i czytasz ten artykuł, to oznacza, że tak jak większość osób, które powinny wnioskować o dokument A1 z Wielkiej Brytanii, zastanawiasz się jak wypełnić ten formularz. A może już uzupełniałeś formularz CA8421, ale urząd rozpatrzył Twój wniosek negatywnie?

Niezależnie od powodu, dla którego czytasz ten artykuł, zdajemy sobie sprawę z faktu, że prawdopodobnie przeczesałeś czeluścia Internetu wszerz i wzdłuż, i nie znalazłeś wyczerpujących informacji dotyczących tego, jak uzupełnić wniosek o A1 z Anglii.

Musisz pamiętać o bardzo ważnej kwestii: każda sprawa jest inna i wymaga szczegółowej analizy, a niniejszy artykuł ma dostarczyć Tobie wskazówki, co nie oznacza, że są one gwarancją pozytywnego rozpatrzenia wniosku o A1 przez brytyjskiego urzędnika.

Niemniej jednak wskażemy czynniki, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę w trakcie uzupełniania wniosku o dokument A1, żeby zwiększyć szansę na jego zdobycie.

 

1. Jaki okres chcesz objąć podleganiem pod ustawodawstwo brytyjskie? Rok, dwa lata? Za okres wsteczny czy wprzód?

We wniosku wymagane jest określenie dokładnego przedziału czasowego, który ma być objęty brytyjskim ustawodawstwem w zakresie ubezpieczeń społecznych. Zazwyczaj A1 przyznawane jest na okres 2 lat, ale zdarza się tak, że urząd wydaje pozytywną decyzję również za okres dłuższy, np. 3 lata, jeżeli A1 obejmuje rok wstecz od dnia złożenia wniosku oraz następne 2 lata. Wnioskowanie o A1 za okres dłuższy, na przykład 4 lata wstecz, wiąże się w większości przypadków z decyzją negatywną, poprzedzoną prośbą ze strony urzędu o przedłożenie pliku dokumentów, które miałyby potwierdzać pracę i życie w Wielkiej Brytanii przez te 4 lata. Zatem jeżeli nie potrzebujesz brytyjskiego ustawodawstwa za kilka lat wstecz, skup się raczej na czasie przyszłym.

 

2. Uzupełniaj pola, które Cię dotyczą.

Przydatne będzie dokładne przetłumaczenie pytań, które znajdują się wniosku o A1. Jeżeli nie znasz języka angielskiego, bądź nie rozumiesz kontekstu postawionego pytania, skonsultuj się z kimś, kto będzie mógł Tobie pomóc. Nieświadomie możesz zaznaczyć pole, które Cię nie dotyczy, na przykład pytanie o to, czy posiadasz dzieci. Twoja sytuacja zawodowa i prywatna opisana we wniosku powinna być zgodna ze stanem faktycznym, zatem uzupełniaj tylko te pola, które Ciebie dotyczą.

 

3. Dokładnie opisz swoje obowiązki zawodowe.

Zarówno te, które wykonujesz w Polsce, jak i te w Wielkiej Brytanii. Załóżmy, że w Polsce prowadzisz sklep internetowy z suplementami diety, a w Wielkiej Brytanii pełnisz funkcję trenera w klubie Fitness. Jak zatem powinieneś opisać wykonywaną pracę?

Najlepiej, jeśli we wniosku zawrzesz kompletne i wyczerpujące informacje. Bazując na powyższym przykładzie, możesz napisać, że w Polsce: prowadzisz sklep internetowy, w którym sprzedajesz suplementy diety a także obsługujesz klientów przez Internet; z kolei w Wielkiej Brytanii pracujesz w klubie fitness, w którym prowadzisz zajęcia treningowe z młodzieżą a także sprawujesz opiekę nad grupą treningową jako indywidualny trener.

Bez względu na to, czym się zajmujesz, pamiętaj o jednej zasadzie: najlepiej będzie, jeśli swoje obowiązki opiszesz jak najdokładniej.

 

4. Nie ukrywaj żadnych szczegółów.

Jeżeli we wniosku pada pytanie na przykład o mieszkanie własnościowe poza terenem Wielkiej Brytanii, a Ty je posiadasz, to nie ukrywaj tego faktu. Urzędnik może zweryfikować podane przez Ciebie informacje. Jeżeli oświadczasz nieprawdę, to możesz już nigdy nie otrzymać dokumentu A1.

 

5. Wpisuj tylko sprawdzone informacje.

We wniosku o A1 znajduje się pytanie o PAYE Reference Number Twojego pracodawcy. Jeżeli nie znasz tego numeru, to koniecznie poproś Twojego pracodawcę o jego podanie. Jeżeli wpiszesz zmyślony numer, to urzędnik nie będzie mógł zidentyfikować Cię jako pracownika tej firmy. Wpisuj zatem informacje sprawdzone i rzetelne.

 

6. Data zakończenia pracy w Polsce. (!)

To pytanie może wydawać się proste jeśli nadal pracujesz w Polsce. Chodzi w nim jednak o wskazanie terminu, w którym zakończyłeś permanentną pracę na terenie Polski, na rzecz pracy świadczonej w Wielkiej Brytanii. Pamiętaj, że nawet jeśli nadal prowadzisz działalność w Polsce i jednocześnie pracujesz w Wielkiej Brytanii i ubiegasz się o ustawodawstwo tego drugiego kraju, to datą zakończenia pracy w Polsce będzie dzień podjęcia pracy w UK. Odpowiedź na to pytanie może okazać się kluczowa w rozpatrywaniu Twojego wniosku.

 

7. Odpowiedzi we wniosku muszą być spójne.

Pytania, na które odpowiadasz czasami się pokrywają. Zachowaj spójność wypowiedzi. Zanim wydrukujesz i wyślesz wniosek przejrzyj go raz jeszcze. Sprawdź, czy Twoje odpowiedzi są zrozumiałe. Spójrz na wniosek oczami urzędnika. Czy jest coś, co dla urzędnika może być niezrozumiałe lub niespójne?

 

 

Faktem jest, że wniosek CA8421 jest dość skomplikowany i wiele osób może mieć niemały kłopot z jego wypełnieniem. Pamiętaj, że możesz skorzystać z naszej pomocy, aby zwiększyć szansę na pozytywne rozpatrzenie Twojej sprawy.

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie, które Cię interesuje? Napisz do nas!

Komentarze

komentarzy