Druk A1 z Anglii określa ustawodawstwo, pod które powinieneś podlegać, jeśli występuje u Ciebie zbieżność ubezpieczeń. Jest to najważniejszy dokument, w przypadku, w którym korzystałeś z usług firm w zakresie optymalizacji ZUS.

 

Czy muszę uzyskać druk A1 z Anglii?

Formularz A1 z Anglii powinna uzyskać każda osoba, która:

– prowadzi lub prowadziła działalność gospodarczą np. w Polsce oraz jest lub była zatrudniona w Anglii w jednolitym czasie na podstawie umowy o pracę u brytyjskiego pracodawcy;

– prowadzi lub prowadziła działalność gospodarczą np. w Polsce oraz jest lub była zatrudniona w Anglii w jednolitym czasie na podstawie kontraktu menedżerskiego lub dyrektorskiego w spółce Limited (Ltd), w której jednocześnie posiada udziały;

– jest lub była zatrudniona na umowę o pracę w UK i drugim kraju UE (np. w Polsce);

– jest lub była zatrudniona na umowę o pracę i jednocześnie posiada drugi tytuł do ubezpieczeń, którym może być nawet umowa zlecenie w Polsce.

 

Dlaczego muszę uzyskać druk A1 (w powyższych przypadkach)?

 

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego:

(15) Niezbędne jest poddanie osób przemieszczających się we Wspólnocie systemem zabezpieczenia społecznego tylko jednego Państwa Członkowskiego w celu uniknięcia zbiegu mających tu zastosowanie przepisów ustawodawstw krajowych oraz komplikacji, które mogłyby z tego wynikać.

TYTUŁ II OKREŚLANIE MAJĄCEGO ZASTOSOWANIE USTAWODAWSTWA Artykuł 11 Zasady ogólne 1. Osoby, do których stosuje się niniejsze rozporządzenie, podlegają ustawodawstwu tylko jednego Państwa Członkowskiego. (…)

Artykuł 14 Ubezpieczenie dobrowolne lub fakultatywne kontynuowane

  1. W przypadkach, gdy na mocy ustawodawstwa Państwa Członkowskiego, zainteresowany podlega ubezpieczeniu obowiązkowemu w tym Państwie Członkowskim, nie może on podlegać systemowi ubezpieczeń dobrowolnych lub fakultatywnych kontynuowanych w innym Państwie Członkowskim.

 

Jak uzyskać druk A1 z Anglii?

Zaświadczenie A1 z Anglii na wielu forach internetowych określany jest mianem legendarnego, poświęcono mu nawet pewien zgoła nieaktualny już artykuł. Kliknij TUTAJ.

 

O druk A1 wnioskujemy poprzez formularz CA8421, który uzupełnisz online na stronie HMRC. Kiedyś ten formularz można było pobrać w formacie PDF, dziś możliwe jest tylko uzupełnienie go online.

 

TUTAJ ZNAJDZIESZ FORMULARZ CA8421 DO UZUPEŁNIENIA

 

Adres do wysyłki wniosku o A1 w Anglii

Po uzupełnieniu wniosku będziesz musiał go wydrukować, podpisać czytelnie na ostatniej stronie i wysłać pocztą tradycyjną pod adres NIC and EO, HM Revenue and Customs, BX9 1AN, United Kingdom.

 

Pamiętaj! Tylko druk A1 zwalnia ze składek ZUS. Może także uchronić Cię przed przegraną w sądzie sprawą o ustalenie ustawodawstwa. Musisz wiedzieć, że ZUS wytacza przedsiębiorcom coraz więcej spraw o zaległe składki.

 

W kolejnym artykule udzielimy kilku cennych wskazówek, które pomogą Ci zdobyć dokument A1 z Anglii. Jeśli wolałbyś skorzystać z naszej pomocy w uzupełnieniu i złożeniu takiego wniosku, prosimy skontaktuj się z nami.

Komentarze

komentarzy